Pojem pilates je celosvětově známý a propadla mu kromě široké veřejnosti také velká řada známých osobností. Mezi jeho velké propagátory patřili například špičkový německý boxer Max Schmelling, hollywoodská hvězda Katherine Hepburn nebo britský herecký velikán Laurence Olivier. Čím je tento typ cvičení tak výjimečný? A je vhodný také pro vás? To se dozvíte v našem článku.
Obsah článku
- Původ pilates
- Co je to pilates?
- Principy pilates
- Pro koho je pilates určeno?
- Jak často se cvičení věnovat?
- Potřebuju ke cvičení pilates pomůcky?
Původ pilates
Tento unikátní systém cviků byl vytvořen německý rodákem Josephem Pilatesem na počátku 20. století. Konkrétně bylo Pilates představeno v roce 1914. Joseph jako dítě trpěl astmatem, křivicí a bolestmi revmatického původu. Tyto obtíže a také touha po pravidelném pohybu pro něj byly hnacím motorem k vytvoření nového a jedinečného systému, který byl mimo jiné používán při výcviku sebeobrany detektivů Scotland Yardu nebo k léčbě nepohyblivých pacientů za 1. světové války.
V roce 1926 emigroval Joseph do Spojených států amerických. Tento původně cirkusový umělec zde spolu se svou manželkou, a za vydatné podpory výše zmíněné boxerské hvězdy Maxe Schmellinga, otevírá pohybové studio a provozuje zde vlastní metodu cvičení, kterou nazve Contrology. Teprve později je přejmenována podle svého zakladatele na Pilates. Toto nové cvičení se záhy stane hitem mezi herci, sportovci i tanečníky, kteří v něm vidí cestu k rychlejší rekonvalescenci po zranění a také prevenci jeho opětovného vzniku. Dokonce vznikají vědecké studie o pilates, protože jeho prvky u sledovaných nepohyblivých pacientů obnovily reflexy a donutily je opět k pohybu.
Joseph se věnoval cvičení své metody až do svých 87 let. Po jeho smrti v jeho práci pokračovala jeho žena Clara a tu poté následovali Josephovi žáci. Bylo jich 7 a vychovali tisíce nadšených a profesionálních lektorů metody Pilates po celém světě. Dnes z těchto sedmi žáků nežije žádný, ale oddaných následovníků metody Josepha Pilatese jsou po celém světě miliony.
Co je to pilates?
Joseph Pilates byl obdivovatelem tradičních východních cvičení zaměřených na tělesnou kondici, svobodnou mysl a strečink. Zároveň také skvěle ovládal přístup západního (potažmo německého) fitness, kde byly v centru pozornosti silné a pevné svaly. Oba tyto zdánlivě opačné směry Pilates propojil a vytvořil svůj vlastní program rozvoje mysli a těla. Jedná se o program zaměřený na protahování a posilování končetin, zad a břicha. Jeho cílem je zpevnění těla, obzvláště pak jeho středu, tedy CORE (jádro). Důležité u tohoto cvičení je hýbání celým tělem, natažení svalů a zvýšení jejich pružnosti. Jedná se vlastně o kombinaci baletu, jógy, izometrického cvičení a některých bojových umění (např. tai-chi). Svaly se zde netvarují, spíše posilují. Pilates pomáhá zlepšit celkové fitness každého cvičence. Využívá se při rehabilitaci, ve fitness centrech, při fyzioterapii a jako doplňkové cvičení pro vrcholové sportovce.
TIP: Podívejte se na článek o druzích jógy
Přes všechny tyto benefity se jedná o sadu jednoduchých cviků, ke kterému nám stačí jen trocha volného místa a podložka na cvičení, případně další příslušenství jako je kruh Pilates (obruč hula-hoop). Není tedy nutná žádná velká vstupní investice. Cvičit můžete doma sami, jen je nezbytné dbát na správnou techniku a správně dýchat.
Principy pilates
Pilates stojí na několika základních pilířích, patří sem:
- Dýchání
Základem celé Pilatesovy metody je způsob dýchání, který nás dokáže ochránit před únavou a stresem. Jedná se o pravidelné a dynamické dýchání, kdy se nadechujeme nosem a vydechujeme ústy. Zvládnutím správné techniky (zpevněné břicho, při výdechu přitažení pupku k páteři, při nádechu otevírání hrudníku do stran) prohloubíme dech až do oblasti zad a tím zlepšíme přísun kyslíku do celého těla.
- Přesnost
Správné provedení jednotlivých cviků je alfou a omegou Pilates. Abychom pocítili jeho pozitivní účinky, musíme znát dobře každý cvik. Každá fáze pohybu je důležitá a podstatnější je zde kvalita provedení oproti kvantitě.
- Kontrola
Při cvičení Pilates je nezbytné důsledně kontrolovat své pohyby a provádět je plynule, přesně a uvolněně v přirozeném rozsahu našeho těla. Kontrola je prevencí svalového zranění.
- Centrum těla – powerhouse
V Pilates každý pohyb začíná ve středu těla – centru síly, takzvaném Powerhouse. Toto centrum musí být řádně zpevněno a tím zajistíme oporu pro záda, vnitřní orgány a lepší prokrvení zapojených svalů. Zároveň také pracujeme na správném držení těla.
Pro koho je pilates určeno?
Zejména se jedná o pacienty s bolestmi zad a ty, kteří jsou často vystaveni stresu. Pilates totiž nejen posiluje svaly, ale také uvolňuje svalové napětí. Je ideálním řešením pro starší lidi po úrazech, při nadváze nebo špatném fyzickém stavu. Je velmi variabilní a proto mimo tyto skupiny fyzicky oslabených osob nabízí velké množství benefitů profesionálním sportovcům. Je skvělým pomocníkem i při redukci váhy – pro svoje zaměření na posilování svalů je pravděpodobné, že vám pomůže zredukovat tukové zásoby na citlivých partiích jako jsou břicho, nohy nebo zadek. Je vhodný také pro lidi s artritidou a pomáhá s udržením pružných a zdravých kloubů. S lékařem se však poraďte o zahájení cvičení, pokud jste po určitém typu zranění a nejste si jisti, že by vám Pilates neuškodilo.
Jak často se cvičení věnovat?
Aby bylo cvičení efektivní, je vhodné jej provádět alespoň 3 krát týdně. Tak dosáhnete optimálního efektu, tj. zlepšení flexibility těla, fyzické zdatnosti a odstranění bolesti zad. Můžete jej provádět i jako rehabilitaci po úrazu, cestu k uvolnění svalů po přetrénování a zvýšení fyzické kondice pokud se pohybu příliš nevěnujete. Využijete-li Pilates jako relaxační cvičení, získáte tak pocit hlubokého uvolnění, zvýšení energie, vytvarování postavy a posílení břišních svalů.
Potřebuju ke cvičení pilates pomůcky?
Do začátku vašeho cvičení je vhodné si pořídit podložku na Pilates a výborný je také pěnový válec (neboli foam roller), který vám některé cviky usnadní. Dále jsou k dispozici Pilates míče, posilovací gumy a další doplňky jako činky. Do těch však nemusíte investovat, pokud se rozhodnete pokračovat ve cvičení v některé z tělocvičen nebo posiloven, kde hodiny Pilates nabízejí a jsou na ně materiálně vybavení. Mezi tyto specifické pomůcky patří zejména ty, které vytvořil sám Joseph Pilates a mají být pomocníky při budování fyzické kondice. Patří sem například reformer, což je stroj podobný lůžku, na němž je umístěna pohyblivá plošina s pružinami, lany a popruhy pro ruce a nohy. Dále je to stůl Cadillac, který je podobný nemocničnímu lůžku s kovovým rámem s pružinami, tyčemi, rukojeťmi a smyčkami. V neposlední řadě je to židle Wunda se sedákem a pohyblivou opěrkou na nohy, které jsou připevněny pružinami s různým stupněm odporu a také sud, což je přístroj ve tvaru sudu s žebříkem pro trénink ve stoje i vleže. Všechny tyto stroje jsou velmi nákladné a proto se vám rozhodně vyplatí využívat jich v profesionálních tělocvičnách.
Závěrem
Pilates je systém cvičení, který pomáhá na cestě ke zdraví a kondici již více než sto let. Kromě toho, že zvyšuje svalovou stabilitu, flexibilitu a pohyblivost kloubů, pomáhá snížit či dokonce úplně odstranit bolesti zad, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu stresu a je pomocníkem na cestě k atletické postavě, pomáhá nám také se uvolnit, zbavit se napětí a odlehčit nervové soustavě. Cvičení Pilates je tedy zcela nepochybně velmi přínosné a může výrazně zvýšit kvalitu našeho zdraví a života. Chcete-li se tedy do této metody pustit, věřte, že vaše práce bude stonásobně odměněna tělesnou i duševní pohodou.
Zdroje:
- https://sportano.cz/blog/pilates-co-je-to-za-cviceni-a-jake-ma-ucinky-vyhody-principy-a-druhy-pilates-pro-zacatecniky-i-pokrocile
- https://www.trxsystem.cz/pilates-cviceni-pro-zacatecniky
- https://hop-sport.cz/blog/co-je-pilates
- https://www.pilatespraha.eu/o-pilates/principy-pilates
- https://www.insportline.cz/doplnky-na-pilates