Pravidelný pohyb má blahodárný vliv nejen na naše tělo ale i na duši. Přesto s ním ale řada z nás bojuje. Na to však existuje lék! Stačí nalézt sport, který vás bude bavit. Jak na to?
Obsah článku
Který sport je ten nejlepší?
Možná jste narazili na spoustu článků, které zmiňují benefity jednotlivých sportů. V některých se dočtete, který sport je nejefektivnější na hubnutí. V dalších zase, který sport je pro tělo nejzdravější. Důležité je však pouze jedno – který sport je pro vás ten nejzábavnější.
Toto je důležité obzvlášť na začátku, kdy si na sportovní aktivitu naše tělo zvyká. Proč je tomu tak? Když se rozhodneme, že začneme pravidelně cvičit, bojujeme hned s několika problémy. Za prvé si vůbec musíme vytvořit nový návyk, k čemuž je potřebná motivace a silná vůle. Za druhé tělo po prvních trénincích bývá namožené a vy se i přesto musíte donutit k tomu, abyste šli na trénink další. Když k tomu přidáte sport, který vás nebaví nebo se vám dokonce hnusí, vychází z toho jediné – nejspíš to brzy vzdáte.
Jaký sport je pro mě ideální?
Druhů sportu existuje celá řada, takže je opravdu z čeho vybírat. Nemusíte se rozhodnout pouze pro jeden sport. Nebojte se zkoušet vše, co vás láká. Jen tak můžete narazit na sport, který je pro vás jak stvořený. My vám s výběrem trochu pomůžeme. Abyste našli ten nejlepší sport pro vás, zkuste si zodpovědět několik otázek.
1. Co mě baví a co naopak ne?
Určitě už nějaké zkušenosti se sportem máte. Zkuste se zamyslet, co vás na určitých sportech baví a co naopak ne. O čem vím, že mi zaručeně nejde? V čem se rozhodně necítím dobře? Co bylo důvodem, že jsem s konkrétním sportem skončil/a? Co mě nebaví, ale jsem schopný/á to překousnout?
2. Jsem týmový hráč nebo raději hraju sám za sebe?
Chcete při sportu spíše vypnout, soustředit se jen sám/sama na sebe a odpočinout si od lidí? Vybírat můžete z celé řady sportů, které jsou zaměřeny pouze na jednotlivce. Patří sem například jóga, posilování, běh, jízda na kole, plavání, lezení na stěně… Všechny tyto aktivity lze samozřejmě dělat i ve skupině, avšak není to nutné. Nebo si raději užijete volný čas s přáteli a pořádně se u toho zapotíte? Zvolit můžete všelijaké týmové sporty, kam patří například fotbal, volejbal, hokej, florbal nebo sporty určené pro dva hráče, jako je například tenis, badminton či pinčes.
TIP: Přečtěte si, proč začít s jógou (nejen) na podzim
3. Chci trávit čas venku nebo raději cvičím uvnitř?
Objevujete rádi okolí, trávíte rádi čas na čerstvém vzduchu a užíváte si, když na sebe necháváte působit kouzlo přírody? Existuje řada sportů, která vám vše zmíněné umožní. Můžete například obout běžecké boty, nasednout na kolo, naskočit na koloběžku či nazout kolečkové brusle. Máte raději rutinu a cvičí se vám lépe uvnitř? Pak vám možná bude vyhovovat chodit pravidelně do posilovny, bazénu či na některou ze skupinových lekcí.
4. Jak se mění mé preference v průběhu roku?
Opravdu není nutné dělat jeden sport po celý rok. Jsou navíc sporty, které lze dělat pouze v určitých ročních obdobích. S ročními obdobími se také může měnit to, co nás baví. Možná jste v zimě rádi uvnitř v teple a v létě naopak trávíte čas na čerstvém vzduchu. Možná naopak rádi v zimě jezdíte na hory a v létě utečete do klimatizované místnosti. I to má vliv na výběr pro vás ideálního sportu.
5. Jaké mám zdravotní omezení?
Přestože má sport na naše tělo blahodárný vliv, neměli bychom jít za hranu svých možností. Pokud víte, že vás trápí bolesti některé části těla či se potýkáte se zdravotními problémy, je vhodné váš výběr konzultovat s vaším lékařem či dalšími odborníky.
6. Co je mým cílem?
Čeho chcete sportováním dosáhnout? Chcete zpevnit své tělo, mít velké svaly nebo především zlepšit vaší fyzičku? Chcete se zaměřit na konkrétní část těla? Nebo chcete jen kvalitně trávit váš volný čas? Pro každý kýžený výsledek se hodí jiná aktivita, a proto je důležité si cíl našeho snažení stanovit. Takový cíl navíc může být silným motivačním faktorem, díky kterému vás sportování bude zase o něco více bavit.
7. Jaké jsou mé finanční možnosti?
Nebudeme si nic nalhávat, do sportu nestačí investovat jen náš čas. Zvažte proto, jaké jsou vaše finanční možnosti a podle toho sport vybírejte. U některých sportů stačí nakoupit pouze vybavení, a poté je další finanční vklad spíše dobrovolný. Jsou však sporty, u kterých kromě vybavení musíte platit také za vstup či trenéra.
8. Co nabízí v mém okolí?
Pokud chcete vyzkoušet sport, ve kterém se bez zkušeného trenéra neobejdete, je důležité brát v potaz, které sporty lze ve vašem okolí dělat. Časté dojíždění by vás totiž mohlo odradit. Podívejte se proto, jaké možnosti v okolí máte.
Tip na závěr
Ať už si vyberete jakýkoliv sport, zjistěte si o něm co nejvíc. I snadno dostupné běhání má svá pravidla a postupy, které je třeba dodržovat, abyste si neublížili. Vhodné je nalézt někoho, kdo vybranému sportu rozumí a poradí vám, jak začít, na co si dát pozor a co je důležité pro správnou techniku provedení. Jakmile narazíte na sport, který vás baví, zaplaťte si několik lekcí dopředu. Díky investovaným penězům budete o něco více motivovaní na další lekci přijít, protože asi nikdo z nás dobrovolně nehází peníze z okna. Během předplacených lekcí si navíc vytvoříte potřebný návyk, a poté vás vůbec nenapadne, že byste ve sportování nepokračovali.