Když nastanou chladné podzimní a zimní měsíce je aktivní pohyb venku trochu složitější. Pokud se nechceme ani v sychravém počasí vzdát pohybu venku, měli bychom se zaměřit na to, abychom byli správně oblečení. Výběr vhodných typů oblečení a jejich správná kombinace pomůže k tomu, abychom si pohyb venku užili i v chladnějším období.
Obsah článku
Výběr správného oblečení
Při aktivním pohybu se naše tělo více zahřívá a potí. Pokud je chladno, my sportujeme venku a zpotíme se, podstupuje velké riziko toho, že nastydneme. Abychom toto riziko minimalizovali, měli bychom se zaměřit na výběr oblečení, které je schopné odvádět pot a udržet naše tělo v suchu a teple.
Co je funkční oblečení
Řešením je správně vrstvené funkční oblečení. Jeho první vrstva se nosí přímo na těle, přispívá ke správné termoregulaci a je schopná odvádět pot. Když se tedy zpotíme, tak nás pot nestudí. Druhá vrstva funkčního oblečení přebírá pot od první vrstvy a odvádí ho pryč. Tato vrstva zároveň zahřívá a má izolační funkci. Třetí vrstva propouští vlhkost ven a zároveň izoluje před větrem, deštěm nebo sněhem.
Při výběru funkčního oblečení bychom také měli vzít v úvahu to, při jaké teplotě budeme sportovat a jak bude naše pohybová aktivita intenzivní. Podle toho se pak volí materiály, které mají různé vlastnosti.
TIP: Přečtěte si, jak běhat v zimě
První vrstva
Úkolem první vrstvy funkčního oblečení je odvádět pot, aby tuto funkci plnila správně, musí mít první vrstva správnou velikost – musí být přesně na tělo. Dále by první vrstva měla mít ploché švy, zajistit volnost pohybu a být příjemná. U první vrstvy můžeme vybírat z několika materiálů, které se liší vlastnostmi i způsobem použití.
Syntetické materiály (polyester, polypropylen) – jsou určené pro celoroční použití a pro intenzivnější tělesnou zátěž. Syntetické materiály mají správnou elasticitu, dobře odvádějí pot a rychle schnou. Jejich výhodou je odolnost, delší životnost i nižší cena.
Merino vlna – vhodná pro celoroční aktivity a vyšší zátěž. Jedná se o přírodní materiál, který výborně odvádí vlhkost a zároveň zahřívá i ochlazuje. Díky svým termoregulačním schopnostem se používá při celodenním pobytu venku při nižších teplotách. Merino má antibakteriální účinky a nezapáchá. Novým trendem je kombinování merino vlny se syntetickými materiály.
Kašmír – používá se při nízkých teplotách a při nižší intenzitě zátěže. Je to přírodní, prodyšný a hřejivý materiál, který dokáže účinně odvádět vlhkost. Jeho výhodou je odolnost a dlouhá životnost.
Druhá vrstva
Tato vrstva by měla být dostatečně prodyšná, protože přebírá od první vrstvy vlhkost a odvádí ji dál. Také by měla mít izolační schopnosti.
- bavlna – je vhodná pro volnočasové aktivity a nízkou zátěž. Je prodyšná, ale vlhkost absorbuje a neodvádí,
- fleece – určen pro rekreační aktivity při nižších teplotách. Výborně izoluje, je voděodolný a rychle schne,
- funkční materiály – používají se při celoročních aktivitách a pro vyšší tělesnou zátěž. Výborně odvádějí vlhkost, mají dobrou tepelnou izolaci a rychle schnou,
- merino – díky svým izolačním vlastnostem je výborné pro celodenní pobyt venku při chladném počasí a pro nižší tělesnou aktivitu,
- hybridní materiály – jsou kombinací merino vlny a syntetických materiálů. Tak vzniká kombinace výborných izolačních vlastností merino vlny a schopnosti rychle odvádět pot, kterou vynikají syntetické materiály.
Třetí vrstva
Vrchní vrstva oblečení by měla být prodyšná a odvádět vlhkost. Jedná se o různé druhy bund, buď větrovku, softshellovou nebo prošívanou bundu. Větrovka je vhodná pro celoroční použití a všechny typy zátěže. Softshellovou bundu si můžeme obléct do chladnějšího počasí a je určena pro vyšší tělesnou zátěž. Prošívaná bunda se hodí pro nízké teploty a zátěž s nízkou intenzitou.
U všech typů bund je důležité, z jakého materiálu jsou vyrobené a jaké mají funkční prvky. Kvalitnější bundy jsou nejen prodyšné, ale i také dokáží ochránit před deštěm, sněhem i větrem.
Zdroje: