Zlatavý nápoj, připravený ze sušeného heřmánku, je skvělým způsobem, jak podpořit relaxaci a zlepšit spánek. V tomto článku si ukážeme, jak si snadno připravit dokonalý šálek heřmánkového čaje a prozkoumáme jeho zdravotní přínosy. Pojďme se do toho pustit!
Obsah článku:
- Léčivý heřmánek
- Kde ho najít?
- Správné sušení heřmánku
- Jak si uvařit heřmánkový čaj
- Na co si dát pozor?
Léčivý heřmánek
Heřmánek je bylinka, kterou poznáte podle světlých květů s výrazným žlutým středem. Má svou charakteristickou jemnou vůni a pyšní se celou řadou možných využití. Pro své léčivé účinky je využíván již od starověku a ani dnes se v žádné domácnosti rozhodně neztratí.
Heřmánek je hojně doporučován při zažívacích potížích, jelikož působí protizánětlivě a dezinfekčně. Pomáhá uvolňovat křeče či zvyšovat pocení. No zkrátka dokáže podpořit trávicí soustavu. Heřmánek je skvělou bylinkou také pro ty, kteří se ocitají ve stresu. Dokáže napomoci při zklidnění nervové soustavy a také zlepšit kvalitu spánku.
Tato jemná bylinka se hojně využívá rovněž k zevnímu využití. Často bývá doporučována například při léčbě kožních vyrážek a akné či ošetření popálené kůže. Heřmánkové obklady pomáhají ke snížení bolesti, podporují hojení a zklidňují zánět. Pro své blahodárné účinky se rovněž přidává do všelijakých kosmetických přípravků.
Kde ho najít?
Sušený heřmánek seženete nejspíš všude – v lékárnách, specializovaných prodejnách ale i běžných obchodech. Co takhle si ho usušit doma? Čaj se připravuje z květů heřmánku, které nejčastěji najdete na okrajích obilných polí a suchých loukách. Narazit na něj můžete ale i kolem cest či silnic. Samozřejmě je možné ho pěstovat i na své bylinkové zahrádce.
Heřmánek se sbírá v době květu, když je jeho vůně nejvýraznější. Konkrétně jde o období od května do září, přičemž sběr by měl probíhat během suchých slunečných dnů. Květy sbíráme ve chvíli, kdy jsou čerstvé – ideálně třetí den po rozkvetení. K ověření toho, zda sbíráte heřmánek, poslouží jednoduchý test. Utrhnutý květ rozdělte na poloviny a podívejte se, zda je dutý. Pokud ano, jde o heřmánek. Květy poznáte rovněž podle nezaměnitelné vůně.
Správné sušení heřmánku
Abyste vlastnosti heřmánku využili naplno, je potřeba jej správně usušit. Heřmánek se suší ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů. Během tohoto procesu až pětkrát zmenší svůj objem. Po usušení jej skladujte v dobře uzavíratelné sklenici či dóze, jinak by vám ho mohly znehodnotit moly či jiní škůdci.
Jak si uvařit heřmánkový čaj
Příprava je naprosto jednoduchá. Stačí 1 až 2 lžičky sušených květů heřmánku zalít 300 ml vroucí vody. Nechat louhovat 5 až 10 minut a čaj je hotový. Čaj můžete osladit medem, který se k heřmánku dokonale hodí.
Při přípravě sypaného čaje se vám bude hodit sítko. Na trhu naleznete sítka různých materiálů i tvarů. Které je to nejlepší? Plastovým sítkům se raději vyhýbejte – mohou ovlivňovat chuť čaje a zároveň během louhování uvolňovat mikro plasty. Další skupinu tvoří sítka nerezová, která se pyšní snadnou údržbou a dlouhou životností. Při louhování mohou také lehce ovlivnit chuť, proto je lepší přes ně čaj spíše slévat. Při slévání lze využívat také tradiční bambusová sítka, která chuť čaje sice nezmění, ale jejich údržba je náročnější.
TIP: Pro správnou podporu zdraví zkuste také zázvorový čaj nebo pečený čaj
Na co si dát pozor?
Ač je heřmánkový čaj skvělým pomocníkem, neměli bychom to s ním přehánět. To znamená, že pokud jej chcete zařadit do denní rutiny, je fajn si dávat průběžné krátké přestávky. Nadměrné pití heřmánkového čaje může vyvolat vedlejší účinky, a proto je vhodné jej střídat i s dalšími bylinkami.
Heřmánek může pít úplně kdokoliv, ale dejte si pozor, pokud máte alergii na složnokvěté rostliny. Jak je to s doporučenou denní dávkou?
- U dospělého člověka je doporučená denní dávka tři šálky.
- Dětem od 1 do 3 let je vhodné čaj naředit z poloviny vodou, přičemž doporučená denní dávka je jeden až dva šálky čaje.
- Dětem do 11 let podáváme maximálně dva šálky denně.
Zdroje:
- https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/hermanek-ucinky?srsltid=AfmBOopCOSa97yGZbV6lHGnF4FCTTQY99N2F9HsABWnLoJpDQZuNgGC5
- https://www.lekarna.cz/clanek/hermanek
- https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/hermanek-pravy-uklidni-rymu-kasel-i-zazivani.html
- https://kouzlobylinek.cz/hermanek-pravy
- https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/jak-dlouho-pit-bylinne-caje?srsltid=AfmBOopPDXSb-DhoU746lRqtjisVVjtDw3ja3ZrrDo7ik6TDPRhL6wJe
- https://www.cajova-zahrada.cz/blog/sitko-na-caj