Podzimní deprese je také označována jako sezónní afektivní porucha. Tato porucha většinou začíná na podzim a končí na jaře nebo začátkem léta, velký vliv na její vznik má nedostatek slunečního světla i změna denního režimu. Koho podzimní deprese nejvíce postihuje? Jaké jsou její příznaky? Jaké jsou možnosti léčby? Na tyto dotazy odpovídá následující článek.
Obsah článku
Kdy se podzimní deprese objevuje
Podzimní deprese se obvykle začíná projevovat na začátku podzimu a v průběhu sychravých podzimních dní a v zimě se její projevy zhoršují. Jaro a začátek léta je obdobím, kdy se její příznaky zmírňují, až postupně vymizí. Sezónní deprese se většinou objevuje až v dospělosti, obvykle postihuje osoby starší 20 let, ženy jsou k tomuto onemocnění náchylnější než muži.
Příčiny sezónní deprese
Za příčiny podzimní deprese se označuje hned několik jevů, které úzce souvisejí s podzimním a zimním obdobím. Za převažující příčinu se považuje zkrácení doby slunečního svitu. V období, kdy je méně slunečního světla a kdy je doba slunečního svitu kratší, dochází k posunu našich biologických hodin, které ovlivňují náladu, kvalitu spánku i tvorbu hormonů. A těmto změnám se někteří z nás špatně přizpůsobují, což může vyvolat depresivní stavy.
Nedostatek slunečního světla může způsobit vznik chemické nerovnováhy v mozku, především snížení hladiny serotoninu, který přispívá k pocitům štěstí a dobré nálady. A právě pokles tvorby serotoninu může být jednou z příčin vzniku deprese. Na tvorbu serotoninu má pozitivní vliv vitamín D a sluneční světlo tvorbě vitamínu D napomáhá. Proto zkrácení doby slunečního svitu může přinést nedostatek vitamínu D a tím i pokles hladiny serotoninu.
Množství slunečního světla také ovlivňuje tvorbu melatoninu tedy látky, která má vliv na náš spánek i náladu. U některých lidí může nedostatek slunečního světla způsobit zvýšení produkce melatoninu, což přináší ospalost, pomalost a zhoršení nálady.
Obvyklé příznaky podzimní deprese
- smutek, úzkost a depresivní nálada po většinu dne,
- únava, nedostatek energie,
- problémy se soustředěním,
- pocity beznaděje a bezcennosti,
- problémy se spánkem, většinou nadbytek spánku,
- přejídání, chuť na sladké a přibírání na váze,
- ztráta zájmu o činnosti, které obvykle přinášejí potěšení,
- odklon od společenského života.
Jak na podzimní deprese
Pokud vás trápí podzimní deprese a nevíte co s tím, zkuste se zaměřit na níže uvedené body, které vám mohou pomoci.
Svěřit se
Ten, kdo na sobě pociťuje příznaky deprese, by se měl svěřit někomu blízkému, rodině nebo přátelům, kteří mohou pomoci. Není dobře depresivní nálady tajit a zůstávat v tomto stavu sám. Jednou z cest je také návštěva psychoterapeuta, v případě závažnějšího průběhu i návštěva lékaře, který může předepsat antidepresiva.
Věnovat se oblíbeným činnostem
Také se doporučuje zabývat se činnostmi, které máme rádi – účast na společenských akcích, návštěva divadla nebo kina, výlet, procházka po lese, vyjížďka na kole. A právě pohybové aktivity jsou výbornou cestou, jak se deprese zbavit.
Dobře se najíst
Pomoci také může způsob stravování. Hodnotná a vyvážená strava doplněná čerstvou zeleninou a ovocem je jednou z důležitých cest, jak depresi zmírnit. To ale neznamená, že bychom měli jíst jen zdravá jídla, která nám příliš nechutnají, to by ke zlepšení psychického stavu jistě nevedlo. Je potřeba volit pokrmy, které nám chutnají a které nám zlepší náladu.
Světelná terapie
Nedostatek slunečního světla je jednou z příčin vzniku podzimní deprese, proto světelná terapie patří k účinným způsobům, jak depresi zmírnit. Doporučuje se pobyt venku nebo u okna, abychom zachytili co nejvíc slunečních paprsků. Další možností je speciální lampa určená pro světelnou terapii. Tato lampa vydává světlo, které je 20krát jasnější než světlo uvnitř místnosti a svítí s intenzitou 10 tisíc luxů. Odborníci doporučují používat tuto lampu ráno po dobu 15 až 30 minut.
Vitamín D
Další cestou, jak bojovat s podzimní depresí, jsou doplňky stravy obsahující vitamín D. Jejich užívání by mohlo zmírnit pokles hladiny vitamínu D a tím zamezit snížení produkce serotoninu, který významně ovlivňuje naši náladu.