Terapie červeným světlem- jak funguje a jaký má přínos?

Na začátku všeho byla jediná věta – “Budiž světlo”. Významu světla pro život si je člověk vědom již dlouhou dobu. V posledních desetiletích lidstvo přišlo také na to, že existuje cosi jako světelné spektrum a že každá z jeho oblastí může různým způsobem pozitivně působit na lidské zdraví. V následujícím článku se dozvíte více o významu terapie červeným světlem a jeho vlivu na náš organismus. 

Obsah článku

Co je terapie červeným světlem a jaké má účinky?

Terapie červeným světlem, známá také jako low-level laser therapy (LLLT) nebo fotobiomodulace, je léčebná metoda, která využívá nízké intenzity červeného světla nebo blízké infračervené oblasti elektromagnetického spektra k podpoře hojení tkání a zklidňování bolesti. Tato terapie je založena na myšlence, že červené světlo může ovlivňovat biologické procesy na buněčné úrovni. Řadí se tak k metodám takzvaného biohackingu (snaha o ovlivnění stavu a funkce buněk bez použití léků). 

Jaké jsou účinky terapie?

Některé z možných účinků terapie červeným světlem zahrnují například zvýšení průtoku krve, zlepšení mitochondriální funkce (lepší produkce energie v buňkách), omezení vzniku a rozvoje zánětu v postižených tkáních, podpora hojení ran a obnovy tkání a v neposlední řadě zmírnění bolesti. 

K terapeutickým účelům se používají dvě oblasti červeného světelného spektra a to NIR a RED oblast.

Rozdíl mezi NIR a RED spektrem

NIR (Near-Infrared) a RED (Red) jsou dvě oblasti červeného elektromagnetického spektra, které se liší v oblasti vlnových délek a v tom, jak jsou používány v různých kontextech.

NIR (Near-Infrared) je oblast spektra blízká viditelnému světlu, ale má delší vlnové délky a není viditelná lidským okem. Často se využívá v oblastech jako spektroskopie, vědecký výzkum, potravinářský průmysl, lékařství či zemědělství. 

RED (Red) se nachází ve viditelné části spektra a je využíváno v zemědělství pro studii rostlin, jejichž listy absorbují červené světlo a odrážejí NIR. Měření poměru mezi červeným a NIR světlem může poskytnout informace o zdraví rostlin a jejich fotosyntéze.

Podíváme-li se na význam těchto oblastí světelného spektra pro člověka, najdeme hned několik odlišností. RED, tedy červené spektrum, dokáže člověk vstřebat skrze vlasy a kůži a může mu tak být nápomocné hlavně při kožních onemocněních, výskytu vrásek nebo při ztrátě vlasů. Oproti tomu NIR spektrum dokáže proniknout až několik centimetrů pod kůži a tak působit hlouběji – na jednotlivé orgány lidského těla. 

Jaké jsou oblasti, ve kterých může terapie RED a NIR pomoci?

Hormonální rovnováha

Podstupujeme-li terapii NIR, může se červené světlo vstřebat našimi endokrinními žlázami a díky tomu posilovat funkci těchto žláz a hormonální balanc našeho těla. Dle dřívějších studií se ukazuje, že terapie světlem NIR může pozitivně ovlivnit funkci štítné žlázy a tuto skutečnost ocení zejména ženy. 

Sport a následná regenerace

Jedním z největších benefitů NIR je zlepšení sportovních výkonů a regenerace po fyzické aktivitě. NIR podporuje tvorbu energie, zvyšuje hladinu testosteronu, tvorbu kolagenu, a pozitivně ovlivňuje svalovou hmotu. Díky terapii NIR podpoříte svůj výkon, rychlou regeneraci po něm a také zkrátíte dobu hojení možných poranění. Pro tyto své účinky je často využíván profesionálními i amatérskými sportovci. 

Kvalitní spánek 

Lidské tělo pracuje v rámci tzv. cirkadiánního rytmu, což je 24hodinový biorytmus, který má své zásady. Terapie NIR hned po probuzení může poskytnout světlo potřebné pro uvedení našeho těla do denního režimu. Díky svým protizánětlivým, antistresovým účinkům a také podpoře hormonální rovnováhy může pozitivně ovlivňovat nejen denní režim, ale i ten noční a tím zvyšovat kvalitu spánku. 

Krásná a zdravá pokožka, vlasy a nehty 

Pro zdravé a krásné vlasy, nehty a pokožku naše tělo potřebuje dostatečné množství kolagenu. Ale s rostoucím věkem jeho produkce v těle klesá a to může způsobovat tvorbu vrásek, lámání nehtů a sníženou kvalitu vlasů. Navíc se nedostatek kolagenu může projevovat také zhoršeným hojením ran. Díky terapii NIR je tvorba kolagenu podpořena zvenčí a proto se stále častěji používá v kosmetice a dermatologii. 

Psychická pohoda 

Dle nedávných studií je možné fototerapii využít také na podporu duševního zdraví. Konkrétně při léčbě deprese, úzkostí a dalších psychických poruch. Je to možné, protože terapie NIR může zlepšovat průtok krve v mozku, zlepšit jeho okysličení a podpořit jeho zdravou funkci. Účinná je také při redukci stresu a podpoře celkové pohody.

Zásady použití fototerapie

Je důležité si uvědomit, že zatímco fototerapie může být velmi přínosná, je také důležité ji používat s rozumem. Níže uvádíme několik zásad pro bezpečné použití fototerapie:

  • standardní doba terapie obvykle trvá několik minut až několik desítek minut,
  • frekvence terapie může záviset na povaze stavu, ale běžně se provádí několikrát týdně,
  • fototerapii je možné provádět po celý den – ideálně však v ranních hodinách,
  • vystavení světlu RED  je vhodné nejméně 3 hodiny před spánkem; NIR světlo můžeme použít kdykoliv,
  • v těhotenství není terapie zakázána, nicméně se doporučuje NIR spektrum, spíše větší vzdálenost zdroje od lidského těla a minimální ozařování oblasti břicha a pánve.

I děti mohou fototerapii podstoupit, ale je doporučena kratší doba a větší vzdálenost než u dospělých. Obvykle je dostatečných 5-10 minut při vzdálenosti  25-50 centimetrů.

Rizika použití fototerapie aneb na co si dávat pozor

I když fototerapie červeným světlem má mnoho potenciálních výhod, existují také určitá rizika a opatrnosti, které by měly být vzaty v úvahu při používání této terapie. Je nezbytné chránit oči před přímým ozářením, protože by mohlo dojít k poškození sítnice. U osob trpících epilepsií je nutné vzít v úvahu možnost vlivu světelné terapie na vznik epileptických záchvatů. Příliš dlouhá expozice intenzivnímu světlu může způsobit přehřátí tkání či dokonce popáleniny a je proto nezbytné dodržovat doporučenou dobu trvání terapie. Existuje také riziko kontraindikace s léky, které zvyšují citlivost kůže na světlo. Lidé, kteří takovéto léky užívají, by měli využití fototerapie konzultovat s lékařem. U osob s citlivou pokožkou se může objevit podráždění či alergická reakce na terapii. Vhodné je proto otestovat reakci na malé ploše kůže. Obecně tedy platí, že osoby se zdravotními komplikacemi by měly užití fototerapie konzultovat s lékařem. To se týká zejména jedinců s maligními nádory, poruchami krvetvorby a dalšími vážnými onemocněními. 


Zdroje

Publikováno
V rubrikách Zdraví

Od Markéta Kuníková

Jmenuji se Markéta, je mi 33 let a kromě toho, že jsem nadšená učitelka střední školy, zapálená speciální pedagožka a neúnavná fanynka pečení všeho možného, jsem taky máma úžasné čtyřleté holčičky. Život si neumím představit své rodiny, dobrého jídla, hudby a velkého množství černého čaje English breakfast.